Välismaal õppimine bakalaureuse- ja magistriõppe üliõpilastele
Mis on välisõpingute eesmärk?
Välismaal õppimine või praktika läbimine annab väärtusliku rahvusvahelise kogemuse, laiendab silmaringi ning on kindlaks eeliseks ka tööturul. Välismaal õppimine annab võimaluse täiendada oma õpinguid rahvusvahelise kogemusega ning omandada neid teadmisi kas rahvusvahelisest õigustest, õiguskeelest või muudest valdkondadest, mida Eesti õppekava ei paku.
Milline osa õppekavast on soovitatav läbida välismaal ehk milline on minu õppekava mobiilsusaken?
Õigusteaduse bakalaureuse- ja magistriõppekavades on rahvusvaheline õpikogemus mahuga 15 EAP-d valikmoodulina. See tähendab, et soovituslik on välismaal viibides sooritada neid õppeaineid, mis vastavad Tartu Ülikooli õppekavasse kuuluvatele õppeainetele ning neid tuleb teha minimaalselt 15 EAP mahus. Erialaõppeainete ülekandmisel Tartu Ülikooli õppekava täitmiseks tuleb veenduda, et VÕTA tingimused on täidetud - see tähendab seda, et tuleb veenduda, et välismaal läbitud õppeaine sisu vastab koduülikooli õppeaine sisule. Ühtlasi on välismaal võimalik läbida neid õppeaineid, mis kuuluksid vabaainete mooduli või praktika mooduli alla. Välismaal tuleb sooritada õppeaineid minimaalselt 15 EAP eest ühe semestri kohta.
Parima valiku tegemiseks soovitame konsulteerida enda õppekava õppekorralduse spetsialistiga.
Milline semester on parim aeg välisõpingute jaoks selle õppekava raames?
Parim semester nii bakalaureuse- kui magistriõppekava puhul on alates teisest semestrist, kuna esimese semestri jooksul ei saa tudeng välismaale õppima minna. Välismaale ei ole soovitatav õppima siirduda ka oma viimasel semestril. Kindlasti tuleb siin arvestada, et välisõpingute raames sooritatud ained aitaksid kaasa TÜ õppekava läbimisele.
Kuidas planeerida õpinguid TÜ-s, kui soovin välismaale õppima minna?
Esimese sammuna tuleb arvestada, et välismaale on võimalik õppima minna alles pärast konkursil kandideerimist. Kandideerimise tähtajad leiab õigusteaduskonna kodulehelt.
Järgmise sammuna on oluline leida selline välisülikool, kus on võimalik läbida õppeaineid, mis VÕTA-ga üle kandes TÜ õppekava täidavad ehk valikmoodulina arvesse lähevad.
Kas välisõpingute tõttu pikeneb minu õppeaeg TÜ-s?
Kuna rahvusvaheline õpikogemus on õppekavasse arvestatud valikmoodulina, ei pruugi õppeaeg pikeneda, kui välismaal sooritatud õpingud lähevad koduülikooli õppekava täitmisel arvesse. Siiski võib õppeaeg pikeneda, kui välismaal sooritatakse semestri jooksul õppeaineid miinumummahus ning välisõpingutele eelneva(te)l semestri(te)l on õppekava läbitud vähem kui 75% semestri õppemahust.
Millised on minu õpirände võimalused?
Välismaale õppima minemiseks on võimalik kasutada erinevaid programme. Nendeks on:
• Erasmus+ programm
• Nordplus
• Šveitsi õpirände programm
Rohkem infot leiad õigusteaduskonna välismaal õppimisele suunatud kodulehelt, kus on välja toodud ka teised täiendavad programmid.
• Vaata ka teisi stipendiumiprogramme
Kuidas välisõpingute sisu kokku leppida?
Välisõpingutega seonduva korraldusliku poole kohta leiad infot siit. Soovitame konsulteerida ka oma õppekava õppekorralduse spetsialistiga.