Sisseastumine 2021
Bakalaureuseõpe annab juristile vajaliku alushariduse ja laiapõhjalised alusteadmised sotsiaalteaduste valdkonnast (psühholoogia, sotsioloogia, majandusteooria). Ootame enda juurde õppima nii värskeid gümnaasiumilõpetajaid kui ka töötavaid inimesi, kes vajavad õigusalaseid teadmisi oma töös või soovivad oma karjääriperspektiive laiendada.
Tutvu õppekavaga
Õigusteaduskonnast saab tugeva teoreetilise ettevalmistuse ja väga head praktilised oskused erinevate õiguslike küsimuste lahendamiseks. Nii Tartus kui ka Tallinnas toimub õpe sama õppekava järgi ning õpingute lõpetamisel väljastatakse sama diplom. Lõpetamisel saadakse sotsiaalteaduse bakalaureuse kraad.
Juba esimesel aastal algab õpe selliste oluliste ainetega nagu tsiviilõiguse üldosa, võlaõigus, riigiõigus jt. Õppekava arendab loogilise argumentatsiooni, tõlgendamis- ja analüüsioskusi ning eetiliste otsuste tegemise võimet. Tartu Ülikooli õigusteaduskonna õppejõud on oma valdkonna parimad: nende hulka kuuluvad rahvusvaheliselt tunnustatud õigusteadlased, Riigikohtu ja Euroopa Inimõiguste Kohtu kohtunikud, Eesti Vabariigi põhiseaduse autorid ja tippadvokaadid. Meie õppejõud on mõjukad kaasarääkijad ühiskondlikult tähtsates küsimustes. Neil on ulatuslik kogemus oluliste õigusaktide eelnõude ja kommentaaride väljatöötamisel ning õigusteaduse õpikute koostamisel. Lisaks õpingutele Tartu Ülikoolis saavad üliõpilased omandada õigusteadmisi välismaal: õppida õigusteaduskonna partnerülikoolides Erasmus+ või Nordplusi programmi toel või kasutada muid stipendiumivõimalusi.
Õigusteadust saab õppida nii päevaõppes (Tallinnas ja Tartus) esmaspäevast reedeni kui ka sessioonõppes (Tallinnas), kus auditoorne õppetöö toimub üks kord kuus neljapäevast pühapäevani.
Päevaõppe nominaalkestus bakalaureuseastmes on kolm aastat. Õppetöö on statsionaarne ehk toimub igal tööpäeval vastavalt tunniplaanile ja sobib seetõttu paremini mittetöötavatele noortele.
Sessioonõpe toimub osakoormusega õppe vormis, kus õppetöö on jaotatud nelja aasta peale. Sessioonõppe puhul on rõhk üliõpilase iseseisval õppetööl ja kontaktõpe korraldatakse sessiooniti. Osakoormusega sessioonõpe on tasuline ning suunatud eelkõige töötavatele inimestele, kes soovivad õppida väiksema koormusega töö kõrvalt.
Õppetöö toimub loengute ja seminaride vormis. Suur rõhk on kaasusõppel, mille kaudu omandatavate praktiliste oskuste abil õpitakse lahendama elulisi õiguskonflikte.
Loengutes arutletakse kaasuste ja näidete najal erinevate õigusvaldkondade teoreetiliste aluspõhimõtete üle (nt riigiõigus, haldusõigus, Euroopa Liidu õigus, rahvusvaheline õigus, karistusõigus, lepinguõigus, äriühinguõigus, tööõigus). Seminarides omandatakse õigusaktide tõlgendamise ja praktilise rakendamise oskus. Lisaks auditoorsele tööle teevad üliõpilased iseseisvat tööd seminarideks valmistumisel ning kirjalike üliõpilastööde koostamisel.
Õppetöö osaks on ka teaduskonna juures tegutsev üliõpilaste õigusbüroo, kus üliõpilased annavad praktilist õigusabi oma esimestele klientidele.
Õigusteadust saab õppida nii Tartus kui ka Tallinnas. Tartu Ülikooli õigusteaduskonna üliõpilastel on igapäevaste õpingute kõrval võimalik ennast erialaselt täiendada, kontakte luua ja ülikoolis omandatud teadmisi kinnistada, osaledes harjutuskohtuvõistlustel ning Eesti Õigusteaduse Üliõpilaste Liidu ja Euroopa Õigusüliõpilaste Assotsiatsiooni (ELSA) tegevuses.
Tudengid on aktiivsed osalejad ka väitlusklubides. Nii harjutuskohtutes kui ka väitlusvõistlustel on Tartu Ülikooli õigusteaduskonna tudengid saavutanud silmapaistvaid tulemusi Eestis ja välismaal.
Õigusteaduse bakalaureusekraadiga saab tööle asuda paljudel ametikohtadel, kus tulevad kasuks õigusalased baasteadmised ja praktiliste õigusprobleemide lahendamise oskus, nt ministeeriumides, inspektsioonides, linnavalitsustes jm asutustes ametnikena, samuti erasektoris juriidiliste nõustajatena, juhiabidena, jurist-asjaajajatena jne.
Veelgi laiemaid võimalusi avab õigusteaduse magistriõpe, mille läbinu saab töötada juristi kõrgkvalifikatsiooni nõudvatel ametikohtadel: kohtunik, advokaat, prokurör, notar jt.
Õigusteaduskonnas on võimalik magistriõpinguid jätkata järgmistel õppekavadel:
Õigusteaduskonnas saab läbida ka magistriõppe eeldusainete programmi. Sinna on oodatud Tallinnas või Tartus magistriõppesse astuda soovijad, kellel on bakalaureusekraad mõnel muul erialal kui õigusteadus, kes soovivad oma kvalifikatsiooni muuta või tõsta ja valmistada end ette õigusteaduse magistriõppesse astumiseks.
Tartu Ülikooli õigusteaduskonnas on hariduse omandanud enamik Eesti juristidest. Teaduskonna vilistlased töötavad paljudes õigusasutustes võtmepositsioonidel – näiteks on meie vilistlased õiguskantsler Ülle Madise, riigi peaprokurör Andres Parmas, Euroopa Kohtu kohtujurist Priit Pikamäe jpt.
Õppekava täies mahus täitvad päevaõppe üliõpilased õpivad tasuta. Loe lisainfot eritingimuste kohta.
Osakoormusega sessioonõpe on tasuline. Osakoormusega sessioonõppes maksab üliõpilane ainepunkti hinna alusel vastavalt registreeritud ainete mahule. Ühe ainepunkti hind õigusteaduse bakalaureuseastme sessioonõppes on 89 eurot.
Õppetasu maksmise aluseks on leping, mis sõlmitakse ülikooliga kolme nädala jooksul pärast immatrikuleerimist.
Õppetasu maksmise tähtaeg sügissemestril on 20. oktoober ja kevadsemestril 20. märts.
Parema kasutuskogemuse tagamiseks kasutame küpsiseid. TÜ välisveeb ei töötle ega kogu isikuandmeid. Välisveeb kasutab FB Pixeli ja Google Analyticsi teenust. Loe lähemalt andmekaitsetingimustest.