Seitsmes Martensi suveülikool toob Pärnusse 15 riigi rahvusvahelise õiguse eksperdid ja juuratudengid

23.-27. juulini toimub Tartu Ülikooli Pärnu kolledžis seitsmes Martensi rahvusvahelise õiguse suveülikool, mis keskendub võrdlevale rahvusvahelisele õigusele ja seoses Eesti kandideerimisega ÜRO Julgeolekunõukokku ka ÜROga seotud rahvusvahelisele õigusele, eelkõige relvastatud jõu kasutamise keelule.

Suveülikoolis osaleb 26 tudengit erinevatest maailma riikidest: Eesti, Venemaa, USA, Ukraina, Vietnam, Suurbritannia, Kanada, Tšehhi Vabariik, Hispaania, Itaalia, Mongoolia, Kasahstan.

“Martensi suveülikool on meeldivaks võimaluseks viia Tartu Ülikooli, Pärnut ja tegelikult ka Eestit tervikuna veelgi enam rahvusvahelise õiguse regionaalsele kaardile. Lisaks püüame mõtestada rahvusvahelise õiguse teemasid, mis on hetkel Eesti jaoks aktuaalsed – nii nagu praegu Eesti ÜRO Julgeolekunõukokku kandideerimine,” ütleb suveülikooli juhataja, Tartu Ülikooli rahvusvahelise õiguse professor Lauri Mälksoo.

Suveülikoolis jagavad seekord teadmisi Dr Gleb Bogush M. V. Lomonossovi nimelisest Moskva Riiklikust Ülikoolist, Professor Nico Schrijver Leideni Ülikoolist Hollandis, Professor Erika de Wet Pretoria Ülikoolist Lõuna-Aafrika Vabariigis ja emeriitprofessor Rüdiger Wolfrum Heidelbergi Ülikoolist Saksamaal (endine Max Plancki Võrdleva Õiguse ja Rahvusvahelise Õiguse instituudi direktor).

„Üheks väga aktuaalseks teemaks on kindlasti agressiooni defineerimine, kus rahvusvaheline kogukond on jõudnud põhimõttelisele kokkuleppele, ent suurriigid püüavad jätkuvalt tagada seda, millest on kirjutanud George Orwell – et „mõned loomad oleksid võrdsemad kui teised“. Suurriigid tahavad, et agressiooni mõtestamisel säiliks ÜRO Julgeolekunõukogu kandev roll, seal aga on alalistel liikmetel ehk viiel suurriigil vetoõigus otsuste vastu võtmisel,“ selgitab professor Mälksoo.

Iga-aastase avaliku loengu kõigile huvilistele peab sel korral ÜRO julgeolekunõukogu liikmelisuse kampaania erisaadik ja endine Eesti esindaja ÜRO juures Margus Kolga teemal „ÜRO Julgeolekunõukogu ja väikeriigid“. Avalik loeng toimub inglise keeles 23. juulil algusega kl 17:00 Pärnu keskraamatukogus.

Martensi suveülikool on õigusteaduskonna poolt korraldatav rahvusvahelise õiguse suveülikool, mis toimub igal suvel Tartu Ülikooli Pärnu kolledžis. Suveülikool on oma nime saanud Eestist pärit kuulsa rahvusvahelise õiguse teadlase, Peterburi ülikooli professori Friedrich Martensi järgi, kelle sünnilinnaks oli Pärnu. Suveülikooli sponsoriks on Eesti Ameerika Fond.