Teadus
Õigusteaduskonnas tehtav teadustöö hõlmab nii Eesti-keskseid kui ka rahvusvahelisi õigusteaduslikke uuringuid, seaduste kommentaaride kirjutamist, õigusteaduslike ajakirjade välja andmist kui ka teaduskonverentside korraldamist.
Meie õppejõud avaldavad aktiivselt artikleid ja monograafiaid rahvusvaheliselt tunnustatud ajakirjades ja kirjastustes ning on autoriteks kümnetele õigusõpikutele ja seaduste kommenteeritud väljaannetele. Tutvu ka õigusteaduskonna publikatsioonidega.
Lisaks osalevad meie akadeemikud õigusteaduslike ajakirjade Juridica ja Juridica International toimetuskolleegiumide töös.
Oleme edukalt taotlenud teadusprojektidele toetust erinevatest rahastusprogrammidest, sh EL raamprogrammid, Eesti Teadusagentuuri grandid ning teised riiklikud ja rahvusvahelised programmid. Tutvu ka õigusteaduskonna hetkel käimasolevate teadus- ja arendusprojektidega.
Tartu Ülikool on Eesti ainuke kõrgkool, millel on õigus viia läbi doktoriõpet õigusteaduses. Meie doktorandid osalevad rahvusvahelises teadus- ja õppetöös ning külastavad aktiivselt välisülikoole (eelkõige DoRa ja Kristjan Jaak stipendiumiprogrammide abil). Mitmed doktorandid on kaasatud õppejõudude teadusprojektidesse. Tutvu ka õigusteaduskonnas kaitstud doktoritöödega.
Õigusteaduskonna peamised uurimissuunad on:
- Rahvusvaheline õigus ja inimõigused Venemaal
- Rahvusvaheline ja Euroopa õigus
- Infotehnoloogiaõigus
- Karistusõiguse õigusriiklikud alused
- Religioon ja inimõigused
- Eesti õiguse ja õigusteaduse ajalugu
- Intellektuaalse omandi õigus
- Tarbijate õigused digitaalses ühisturus
- Tsiviilõiguse alusuuringud, ühinguõiguse reform, tsiviilkohtumenetluse arengud
Õigusteaduskonna jaoks on oluline ka koostöö sotsiaalteaduste valdkonna sees ning ülikooli teiste valdkondadega. Näiteks IT-õiguse alal on meil tekkinud tihe koostöö arvutiteaduse instituudiga. Majandusteaduskonna ning teiste sotsiaalia valdkonna struktuuriüksustega on koostööd edendanud rakendusuuringute keskuse RAKE tegevus.
Meie õppejõud on kõrgetasemelise teadustöö eest saanud mitmeid riiklikke ja rahvusvahelisi tunnustusi. Näiteks professor Lauri Mälksoo pälvis 2017. aastal maineka Peregrinuse auhinna, mida annab välja Berliini-Brandenburgi Teaduste Akadeemia. Eesti Vabariigi riiklik teaduspreemia on aga määratud nii professor Lauri Mälksoole (2017) kui professor Talis Bachmannile (2006 ja 2001).
Teaduskonna liikmed osalevad lisaks aktiivselt erinevate komisjonide (kohtunikueksamikomisjon, Eesti Advokatuuri kutsesobivuskomisjon jne) töös ning nõustavad ministeeriume jt asutusi.
Õigusteaduskonnal on tihedad sidemed paljude välismaa ülikoolide ja uurimiskeskustega, mis soodustavad meie õppejõudude tegutsemist rahvusvahelistes uurimisrühmades. Teaduskond võõrustab sageli ka külalislektoreid ja -doktorante eri riikidest. Loe täpsemalt õigusteaduskonnas tehtava rahvusvahelise koostöö kohta.