Inauguratsiooniloeng räägib tarbijate kaitsmisest

Kolmapäeval, 21. oktoobril kell 16.15 peab Tartu ülikooli tsiviilõiguse professor Karin Sein ülikooli aulas inauguratsiooniloengu „Kes ja kuidas peaks kaitsma tarbijaid?“.

Järjest kasvav rahvusvahelistumine, seadusandliku pädevuse jaotumine liikmesriikide ja EL-i vahel ning kirju kohtupraktika on toonud kaasa olukorra, kus tarbijaõigusest on saanud üks kõige keerulisemaid õigusharusid üldse. „Orienteerumine keerukas tarbijanormistikus käib üle jõu isegi suurele osale juristidest ja pole mõtet lootagi, et tavatarbija teda kaitsvatest õigusaktidest aru saaks,“ arutles tsiviilõiguse professor Karin Sein.

Loengus küsitakse, miks sellise olukorrani on jõutud ja milliste asutuste koostööst sõltub tarbijate õiguste kaitse tänapäeva ühiskonnas.

Kuidas tagada nii üksikjuhtumi õiglane lahendus kui ka tarbijate huvide kaitse tervikuna ehk kuidas tõrjuda turult välja tarbijaid kahjustavad äripraktikad? Milline roll on tarbijate kaitsel kohtusüsteemil, sh Euroopa Liidu kohtul ja riigikohtul? Millised väljakutsed seisavad tarbijaõigusel ees internetistumise ja digitaliseerumise tõttu?

Professor Karin Sein lõpetas Tartu ülikooli õigusteaduse eriala 1997. aastal. Magistritöö kaitses ta 1999. aastal Saksamaal Freiburgi ülikoolis ning doktoritöö 2007. aastal Tartu ülikoolis.

Professor Seina peamised teadus- ja õppetöö valdkonnad on lepinguõigus, tarbijaõigus ja rahvusvaheline eraõigus. Teadus- ja õppetöö kõrval on professor Sein töötanud justiitsministeeriumi eraõiguse osakonna nõunikuna, sisekaitseakadeemia lektori ning alates 2015. aasta sügisest riigikohtu nõuniku ametikohtadel.

Karin Sein valiti Tartu ülikooli tsiviilõiguse professoriks 2014. aasta novembris. Tema praegustest teadusprojektidest on olulisimad tarbijakrediidi aktuaalsete küsimuste analüüsimine koostöös Oslo ülikooli õigusteaduskonnaga, võlaõigusseaduse kommentaaride teise parandatud ja täiendatud väljaande ning lepinguõiguse õpiku koostamine.

Inauguratsiooniloengust teeb otseülekande ka www.uttv.ee.

Lisainfo: Karin Sein, Tartu ülikooli tsiviilõiguse professor, tel 5666 3730, e-post: karin.sein@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja