TÜ teadlased uurivad tuuleparkide rajamisega seotud probleemide ennetamist

Tartu ülikooli teadlased osalevad projektis, mis uurib, kuidas Läänemere ümber rajatavate avamere tuuleparkide keskkonnariske vähendatakse.

Projektis on hõlmatud esindajaid kõikidest Läänemeremaadest, nende hulgas põhiliselt ülikoolid ja muud teadusasutused. Projektis osalevad mitmete erialade esindajad, uurides tuuleparkide rajamise ja toimimisega seotud tehnilisi, majanduslikke ja õiguslikke aspekte. Projekti suur eesmärk on kaasa aidata ühtse Euroopa energiaturu loomisele ja selles osas edendada riikide koostööd avamere tuuleparkide rajamisel.

Tartu ülikooli esindajate tööd juhib dotsent Hannes Veinla. Uurimusega võrdlevad teadlased, kuidas Läänemeremaades avamere tuuleparkide rajamisega seotud keskkonnariske õiguslike mehhanismidega vähendatakse. Projektiga loodetakse kaasa aidata Euroopa Liidu energiapoliitika elluviimisele, taastuvenergia osakaalu suurendamisele ja Euroopa ühtse energiaturu loomisele.

„Avamere tuuleparkide puhul on tegemist keerulise juriidilise raamistikuga, kus liituvad riigisisene õigus, Euroopa Liidu õigus, lisaks veel rahvusvaheline õigus. Õiguslik raamistik on väga mitmekesine ja omavahel põimunud,“ selgitas projekti eestvedaja, TÜ keskkonnaõiguse dotsent Hannes Veinla teema keerukust.

Projekti „Läänemere avamere integreeritud tuuleenergia võrgustiku arendamine“ rahastab Euroopa Liidu INTERREG Balti mere regiooni programm veidi enam kui 54 000 euroga. 2016. aasta märtsis alganud projekt lõppeb 2019. aasta 28. veebruaril.

Lisainfo: Hannes Veinla, keskkonnaõiguse dotsent, 5263824, hannes.veinla@ut.ee