Digikoristusnädal: viis lihtsat sammu digiprügist vabanemiseks

See nädal on ülikoolis digikoristusnädal, mille eesmärk on korrastada oma isiklikku või üksuse digielu ja astuda sedasi väikeste, kuid tulemuslike sammudega keskkonnasäästlikuma ülikooli poole. Digikoristusnädal lõpeb 29. jaanuaril, kui toimub üle-eestiline digitaalne koristuspäev.

Ülikool kutsub 25.–29. jaanuarini toimuvast digikoristusnädalast osa võtma kõiki töötajaid ja registreerima oma osavõtu ka veebivormi kaudu. Osalejate vahel loositakse välja põnevad elamusauhinnad.

Miks koristada digiprügi?

Internet ja sellega seotud seadmed toodavad praegu 4% kogu maailmas tekkivast kasvuhoonegaaside heitkogusest. Prognoosi kohaselt kahekordistub see arv juba 2025. aastaks. Seega aitab kasutuna seisva digisisu kustutamine otseselt vähendada CO2 jalajälge ja hoida meie keskkonda.

Kuidas saab digikoristusnädalast osa võtta?

Osaleda saavad kõik ülikoolipere liikmed kas üksikisiku või meeskonnana ning ajapiiranguid ei seata. Seega võib digikoristusele kulutada täpselt nii palju aega kui vaja. Koristusega ei tasu kiirustada, sest esmalt tuleks läbi mõelda, millised dokumendid, e-kirjad, failid jm on vaja kustutada, et oluline teave ei läheks kaotsi.

Millest alustada?

Esimene toiming nii arvutis kui ka telefonis võiks olla installitud rakenduste ülevaatamine. Kas kõiki alla laaditud rakendusi, mis kulutavad akut, on ikka vaja? Seejärel võiks üle vaadata seadmete prügikastid ja alla laaditud failide kaustad. Kuna ülikoolis saadetakse ja saadakse kokku ligikaudu 150 000 e-kirja päevas, aitab digielu korrastamisele tublisti kaasa ka tarbetute kirjade kustutamine ja kustutatud kirjade kausta tühjendamine.

Vabaneda saab ka välistest andmekandjatest

Digikoristusnädalaks on ülikooli õppehoonetesse pandud spetsiaalsed prügikastid, kuhu on võimalik tuua ebavajalikke väliseid andmekandjaid: mälupulkasid, flopidiske, CD- ja DVD-plaate, magnetkaarte, kassette ning vanu filmi- ja helilinte. Prügikastide asukohad leiad vikist.

Juhised edukaks digikoristuseks

Selleks, et digikoristus laabuks tõrgeteta, on IT-osakond koostanud ja vikisse koondanud mitmesuguseid juhiseid. Neist leiab abiteavet näiteks selle kohta, kuidas oma arvutisse, telefoni või Microsoft 365 keskkonda ruumi teha ning koristada digiprügi Moodle’is, Panoptos, BigBlueButtonis ja Maharas.

Igaühe panus loeb, et saaksime üheskoos liikuda keskkonnasäästlikuma ülikooli poole. 

Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi ajakirjandustundeng portaalist Reporter tegi digikoristusnädala teemal intervjuu ülikooli teenuste talituse juhataja Imre Lalliga ja küsis ka tudengite arvamust.

Lisateave: Imre Lall, Tartu Ülikooli teenuste talituse juhataja, 737 5381, imre.lall [ät] ut.ee

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!