Professor Janno Lahe inauguratsiooniloeng toimub 27. septembril 2016 kell 16.15 TÜ aulas

Olete oodatud Tartu Ülikooli deliktiõiguse professori Janno Lahe inauguratsiooniloengule "MITTEVARALISE KAHJU HÜVITAMISE ALUSED JA ULATUS" teisipäeval, 27. septembril 2016 kell 16.15 ülikooli aulas.

Eestis reguleerib mittevaralise kahju hüvitamist eelkõige võlaõigusseadus. Mittevaraline (moraalne) kahju erineb varalisest kahjust selle poolest, et selle tekkimine ei vii kannatanu vara vähenemiseni. Võlaõigusseaduse järgi hõlmab mittevaraline kahju eelkõige kannatanu füüsilist ja hingelist valu ja kannatusi. Kõigis Euroopa riikides ollakse ühel meelel, et vähemalt teatud juhtudel tuleb kannatanule tekitatud mittevaralist kahju rahaliselt hüvitada. Samas lähevad nägemused kohati märkimisväärselt lahku küsimuses, millistel juhtudel on see põhjendatud. Ka Eesti õiguse järgi ei kuulu sugugi igasugune valu ja kannatus rahalisele kompenseerimisele.

Loengus arutletakse, millistel juhtudel on kannatanul õigus nõuda mittevaralise kahju hüvitamist ja millistest asjaoludest sõltub väljamõistetava hüvitise suurus

Professor Janno Lahe lõpetas Tartu Ülikoolis õigusteaduse eriala 2000. aastal. Doktoritöö, milles uuriti süüd kui üht deliktiõigusliku üldvastutuse eeldust, kaitses ta 2005. aastal samuti Tartu Ülikoolis. Janno Lahe on töötanud Tartu Ülikoolis alates 2000. aastast. Aastal 2015 valiti ta deliktiõiguse professoriks ning ta töötab sellel ametikohal alates veebruarist 2016. Lisaks akadeemilistele ametikohtadele on ta 2006. aastast töötanud Riigikohtu tsiviilkolleegiumi nõunikuna.

Professor Lahe peamine uurimisvaldkond on deliktiõigus: deliktiõigusliku vastutuse eeldused, riskivastutus, deliktiõiguse harmoniseerimine EL-s ning deliktiõiguse aktuaalsed probleemid. Õppetööd teeb ta eelkõige lepinguväliste võlasuhete ja kindlustusõiguse ainetes. Tema juhendamisel on kaitstud kaks doktoritööd ja hulgaliselt magistritöid.  Janno Lahe on osalenud seaduseelnõude koostamisel ning korraldanud hulgaliselt täienduskoolitusi õiguspraktikutele. Professor Lahe teeb tihedat koostööd Viinis asuva deliktiõiguse tippkeskusega (European Centre of Tort and Insurance Law).

Inauguratsiooniloengust toimub veebiülekanne, mida saab jälgida videoportaali UTTV (www.uttv.ee) vahendusel