Hea ülikoolipere!
Kevadel maailma tabanud erilisest olukorrast taastumiseks ja jõuvarude kogumiseks on suvine puhkus meile kõigile hädavajalik. Ent tööle naastes tasub säilitada ettevaatlikkus ja kanda hoolt selle eest, et nii ülikoolis kui ka kogu riigis saaks jätkuda võimalikult harjumuspärane elurütm.
Soovime, et lähenev õppeaasta mööduks Tartu Ülikoolis võimalikult tavapäraselt ning kaugtöö ja -õpe oleksid pigem erandlikud nähtused. Tuletan allpool meelde kolme põhitõde, mida peab edaspidi järgima Tartu Ülikooli iga töötaja ja üliõpilane, et saaksime koroonaajastul üksteist säästvalt jätkata oma igapäevaseid toimetusi:
Kui olete käinud reisil, jälgige kindlasti Välisministeeriumi loetelu riikidest, kust saabudes kehtib 14-päevase eneseisolatsiooni nõue. Kuna epidemioloogiline olukord võib muutuda kiiresti, tasub välisreisi planeerides arvestada võimalusega, et peate tagasi Eestisse jõudes täitma liikumispiiranguid. See võib tähendada ka tööd kodukontoris ja üliõpilaste puhul eemalolekut õppetööst.
Koroonaviiruse levik nii Eestis kui ka mujal maailmas jätkub ja nakkuse vältimiseks on endiselt parim viis iga inimese vastutustundlik käitumine. See tähendab, et peame võtma omaks uued sotsiaalsed normid ja vältima inimkontakte ka selliste väheste haigustunnuste korral, mis varem meie igapäevaelu eriti ei seganud. Ka siis, kui teil on tühisena näiv külmetushaigusele viitav sümptom, tuleb võtta aeg maha ja jääda koju. Kergete haigusnähtudega koju jäämine ei tohi tekitada valehäbi töötajal endal ega leida halvakspanu tema ülemuse ja kaaskolleegide silmis. Peaksime võtma omaks põhimõtte, et haigena tööl ei käida. Ülikooli ja selle iga tasandi juhtide kohus on tagada kõigile töötajatele turvaline töökeskkond.
Igas struktuuriüksuses peab varakult mõtlema läbi, kas ja kuidas on eri ametikohtadel võimalik korraldada kodukontoritööd. Kui see pole mõnes ametis võimalik, tuleks koju jäädes kasutada tervisepäevi või võtta haigusleht. Tartu Ülikool maksab oma töötajatele 2.–8. haiguspäeva eest haigushüvitist 100% keskmisest töötasust. See otsus on ülikoolis vastu võetud just nimelt selleks, et töötaja hakkaks esimeste haigusnähtude ilmnemisel ennast kohe ravima, mitte ei tuleks tööle kolleege nakatama.
On meist igaühe teha, et me ei peaks taas töötama kuude viisi kodukontoris, õppima ainult ekraanide vahendusel ega tundma muret meditsiinisüsteemi suutlikkuse ja nõrgema tervisega kaaskodanike pärast.
Turvalist peagi saabuvat uut õppeaastat kõigile!
Toomas Asser
rektor, professor