Alexander Loti mereõiguse alane monograafia “Eesti väinad” ilmus juhtivas teaduskirjastuses Brill

Aprilli alguses ilmus õigusteaduskonna lektori Alexander Loti raamat The Estonian Straits („Eesti väinad“) juhtivas teaduskirjastuses Brill.

"Väinade õigusraamistik, nagu see on sätestatud 1982. a mereõiguse konventsioonis, kohaldub suuremale osale Eesti territoriaal- ja sisemerest. Ometi ei ole seda Eestis ega mujal õieti teadvustatud. Nagu Eesti väinad, mis katavad mitmeid merevööndeid, sai ka raamat neist mitmetasandiline. Olemuselt küll õiguspositivistlik, on teos siiski paratamatult läbi põimunud ajaloo ja rahvusvaheliste suhetega. Raamatus peatutakse ka sellistel küsimustel nagu Eesti-Vene territoriaalmere piiri delimiteerimine, välisriigi raketikatsetused Läti majandusvööndis, Eesti õhu- ja merepiiririkkumised, rahumeelse läbisõidu õigus ning merealuste tunnelite ja torujuhtmete rajamine,” märgib autor.

“Tallinna ja Helsingi vahel laiuv Viru väin kuulub maailma laevatatuimate väinade hulka. Mul on hea meel, et Eesti väinad on leidnud rahvusvahelistele väinadele pühendatud 40-aasta vanuses raamatusarjas ilmumisega väärilise koha teaduskaardil – kõrvuti mh Gibraltari, Doveri, Singapuri, Magalhãesi, Hormuzi ja Torrese väinaga, Türgi, Taani ja Vene Arktika väinadega, aga ka Panama kanaliga," tunneb autor headmeelt.

Raamat põhineb Alexandri doktoritööl „Eesti väinad: erandid väina rahumeelse või takistamatu läbisõidu õigusraamistikust", mille ta kaitses Tartu Ülikooli õigusteaduskonnas 22. mail 2017. Väitekirja juhendajateks olid prof Lauri Mälksoo (TÜ), Dr Heiki Lindpere (TLÜ) ja prof Alex G. Oude Elferink (Utrechti Ülikool, Tromsö Ülikool).

Vastilmunud raamatu puhul väärib veel eraldi märkimist töö oponendi prof Erik Franckxi (Brüsseli Vrije Universiteit) ja sarja peatoimetaja prof Nilufer Orali (Istanbuli Bilgi Ülikool) panus töö täiustamisse.

Töö peamisteks uurimisobjektideks on Eesti väinad ja nende rannikuriikide - Eesti, Soome ja Läti - merevöönditele kohalduv õiguslik raamistik. Töös selgitatakse välja väinade peamiste õiguslike kategooriate vahelised seosed ja seeläbi ka välisriikide laevade ja õhusõidukite läbipääsuõigused Soome lahes, Liivi lahes ja Väinameres. Alexander leiab oma töös, et Eesti väinadele kohalduvate läbipääsuõiguste määravateks mõjuriteks on merevööndite välimised piirid, lepingud, saared, merepiiride delimiteerimine, siseriiklik õigus sisemere ja lähtejoonte kohta ning geopoliitilised muutused (sh õigusliku järjepidevuse põhimõte).

Alexander loeb õigusteaduskonnas valikainet "Rahvusvaheline mereõigus”, aga ka loengukursusi akadeemilisest kirjutamisest ja haldusõigusest.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!