Juridica

Juridica aasta viimane topeltnumber on nüüd veebis

Juridica 9-10/2022 ehk 2022. aasta viimases numbris kirjutatakse kuritöö ja karistuse põnevatel teemadel.

Karistusseadustiku jõustumisest on möödunud 20 aastat ning teemasid, mille üle arutleda, on jätkuvalt paljusid. Juridica 9-10 numbri artiklid neid mitmekülgseid ning arutelu nõudvaid teemasid ka avavad.

Juridica värskeimast numbrist saab lugeda:

• Markus Kärner - Riigikohus karistusõiguse tõlgendajana
  • Anneli Soo, Anna Markina, Kati Tee - Karistus kui tasumine, karistus kui preventsioon: millised karistuse eesmärgid „töötavad“?
  • Eerik Kergandberg - Süü
  • Jaan Sootak - Piiratud süüdivus. Riigikohtu 20. juuni 2022. a otsus asjas 1-20-6745
  • Jaan Sootak, Sandra-Kristin Kärner, Markus Kärner - Juriidilise isiku kriminaalvastutus Eesti karistusõiguses: praegune seis ja võimalikud arengusuunad
  • Mario Truu - Ettenähtavuse põhimõte: millal on süüteokoosseis piisavalt selgesti määratletud? Euroopa Inimõiguste Kohtu praktika näide
  • Markus Kärner - Tagajärje objektiivne omistamine kannatanu provokatsiooni ja teadliku eneseohustamise korral. Riigikohtu kriminaalkolleegiumi 5. oktoobri 2021. a otsus asjas 1-20-3046
  • Jaan Ginter - Karistuse mõistmine esimese astme kohtutes
  • Karl Haljasmets, Jaanika Jaanits, Mari-Liis Sööt - Kuidas saab õigusrikkuja aru talle määratud karistusest?
  • Halliki Harro-Loit - Karistus ja karistamine (uudis)meedias
  • Tambet Grauberg - Kannatanu võistlevas kohtumenetluses
  • Uno Lõhmus - Põhiseaduse kommentaarid saavad täiendust

Ehkki karistamine on üks riigi delegeerimatutest volitustest, ei ole kodanike karistamine ometigi ei riigi eesmärk ega elu loomulik osa, vaid peaks olema ultima ratio – äärmuslik reaktsioon äärmuslikule ebaõigusele. Just primaarõiguse tasandil peaks mõtlema, kuidas saavutada olukorda, kus inimestel oleks võimalikult lihtne toimida viisil, mis karistust ei vääri.

Andreas Kangur Juridica 9-10/2022 lugejapöördumises
ISRD-4 uuring

ISRD-4 uuringu tulemuste tutvustus: üldhariduskoolide 8.-11. klassi õpilaste elustiil ja käitumisharjumused

TÜ vaimse tervise konverents „Tööheaolu – mis ja kelle asi?“

Tartu Ülikool kutsub vaimse tervise konverentsile, kus kõneldakse tööheaolust