Autor:
Fairmuse.eu

Muusika ökosüsteemi õigluse edendamine platvormide poolt domineeritavas ja pandeemiajärgses Euroopas

Projekti kirjeldus ja eesmärgid

Fair MusE projekti rahastab Euroopa Komisjoni Euroopa Horisondi programm, projekti tunnus 101095088. Euroopa Komisjoni toetus ei hõlma endas vastutust projekti sisu eest. Sisu eest vastutavad selle autorid. Komisjon ei vastuta selles sisalduva teabe mis tahes kasutamise eest.

Meie roll - kuidas Fair MusE projekt on setud Tartu Ülikooli õigusteaduskonnaga?

Fair MusE hõlmab Eestit ühe riigina, mida projekti analüüsis käsitletakse.
Projekti eesmärk on identifitseerida, kuidas autoriõiguste direktiivi on rakendatud riiklikul tasandil ja kuidas riigi seadusandlus kajastub muusikaloojate õigustes.

Uurimistöö fookuseks on digitaliseerimine ning selle projekti liikmed on seotud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna IT-õiguse programmiga.

Projekti vastutav täitja professor Marta Cantero Gamito ja intellektuaalse omandi õiguse professor Aleksei Kelli uurivad, kuidas regulatsioon aitab kaasa muusikaloojate õiglasele tasustamisele.

Projekti konsortsiumisse kuuluvad mitmed ülikoolid ja muusikatööstuse partnerid, kes annavad oma panuse kontaktide loomiseks väljaspool akadeemilist keskkonda.

Fair MusE üldeesmärk on edendada õiglust muusika loojate ja sidusrühmade suhtes interdistsiplinaarsest vaatenurgast, mis toob kaasa läbipaistvama, konkurentsivõimelisema ja jätkusuutlikuma muusikaökosüsteemi Euroopas.

Fair MusE keskendub konkreetselt veebipõhiste platvormide ja nende algoritmide domineerimisele ning uurib:

  • ELis esitatud õiguslikke vastuseid;
  • muudatusi, mida need platvormid on toonud muusikatööstusele ja professionaalsetele muusikutele; ning
  • selliste algoritmide mõju muusikatarbimisele.

Fair MusE:

  • pakub interdistsiplinaarset analüüsi õigluse kohta muusikatööstuses, kaasates teadusuuringutesse muusika loojad ja sidusrühmad;
  • edendab ja suurendab läbipaistvust seoses muusikatööstuse tavade ja andmekogumise standardiseerimisega Euroopa muusikaökosüsteemis; ning
  • hindab riske, mida tekitab COVID 19 poolt esile kutsutud suuremate veebiplatvormide tugevdatud domineerimine, ning teeb poliitikakujundajad, sidusrühmad ja üldsuse teadlikuks sellistest riskidest.

Selleks pakub Fair MusE uuenduslikke, tugevaid ja tulevikukindlaid ühiselt väljatöötatud lahendusi:

  • "Music Copyright Infrastructure", andmete jagamise mudelleping, mis suurendab läbipaistvust;
  • "Music Data Dashboard", mis sisaldab statistilisi näitajaid Euroopa muusikasektori majandusliku ja ühiskondliku väärtuse kohta;
  • "Fairness Score", mis on vahend muusikateenuste ja sotsiaalmeedia hindamiseks õigluse eri aspektidest lähtuvalt; ning
  • "White Paper", mis sisaldab poliitilisi soovitusi ELi muusikaökosüsteemi konkurentsivõime, jätkusuutlikkuse, läbipaistvuse ja õigluse suurendamiseks.

Meie konsortsium on hoolikalt kavandatud interdistsiplinaarne rühm akadeemilisi ja tööstusharu partnereid, kellel on põhjalikud teadmised õiguse, majanduse, politoloogia ja arvutiteaduse valdkonnas, ning seda toetab nõuandekogu, mis koosneb kõrge kvalifikatsiooniga ja laiaulatuslikult esinduslikust tööstusharu ekspertide rühmast.

Lisainfo saamiseks pöörduge: Marta Cantero Gamito, marta.cantero.gamito@ut.ee

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Õigusteaduskonna pusad

NÜÜD MÜÜGIL! Õigusteaduskonna pusad

Karistusõiguse Jutla

Kutse! Karistusõiguse Jutla avalik loeng „Eesti kriminaalmenetluse digitaliseerimise käsitluse vastavus Euroopa Liidu õiguses üleskerkivatele printsiipidele"

ITD juhendnöörid header

Valminud on teadusaladeülese ja -vahelise koostöö juhend teadlastele