Autor:
Nastuh Abootalebi

Eraõiguse osakonna uurimisköök 25. oktoobril kell 15.00

Reedel, 25. oktoobril kell 15.00 tutvustab Liva Rudzite-Celmina uurimisköögis oma valmimisjärgus doktoritööd ja selle põhiseisukohti.

Doktoritöö teema on „Implications of patentability of creations involving artificial intelligence under the European Patent Convention“ (Tehisintellekti abil loodud leiutise patenditavas Euroopa Patendikonventsiooni alusel). 

Doktoritöö juhendajad on prof Aleksei Kelli ja prof Martin Ebers.

Uurimisköök toimub Näituse 20 ruumis 318 ja Zoomis. Arutelu on inglise keeles. 

Kes soovib saada kompendiumi, andke sellest teada aadressil: merike.vellend@ut.ee.

____________________________

Doktoritöö eesmärgiks on tuvastada, kuivõrd tehisintellekti (AI) kaasabil loodud leiutis patentimisel on takistusi Euroopa Patendikonventsiooni (EPK) alusel ning kas patentsuse kriteeriumite täitmine on kehtiva õigusliku raamistiku kontekstis võimalik. Kuna AI loodud leiutiste patentsusega seonduvad õigusliku väljakutsed EPK kontekstis hõlmavad patentsuse põhikriteeriume, siis on dissertatsiooni autori peamine argument, et tehisintellekti kaasabil loodud leiutiste patendikaitset võimalusi käsitlev ühiskondlik kokkulepe EPK raames tuleb ümber mõtestada ja integreerida eraldiseisva (sui generis) mehhanismiga.Töös on tehtud mitmeid ettepanekuid ning kritiseeritud seniseid lahendusi. 

Autor leiab, et EPK alusel piisava avalikustamise nõude (sufficient disclosure) täitmine võib tehisintellekti abil loodud leiutiste puhul olla keeruline. Pakutud masinõppe mudeli, alusandmete või mõlema hoiustamise mehhanismid ei pruugi probleemi lahendada, kuna EPK alusel oleks endiselt nõutav kirjalik kirjeldus. 

Autor esitab doktoritöös oma põhjendused, miks on vajalik tunnustada tehisintellekti rolli loomingu genereerimisel. Töös analüüsitakse ka võimalikke vastuväiteid (Euroopa Patendiameti võimalik vastuseis põhimõttelistele muudatustele,  mitte kõiki tehisintellekti abil loodud leiutisi ei saa EPK alusel kaitsta) ettepanekutele  teha EPK-s põhimõttelisi muudatusi, milleks on avalikustamiskohustus, kõigi masinõppe mudelite avalik registreerimine, masinõppe mudeli väljundi õiguslik määratlemine ja ühtne standard patendiõiguses normatiivse standardina kasutatava vastava ala asjatundja (the person skilled in the art) jaoks. Autor on kokkuvõttes seisukohal, et ühiskondlik kokkulepe, mis käsitleb tehisintellekti abil loodud leiutise patentsust EPK raames, tuleb ümber mõtestada ning rakendada eraldiseisev sui generis  kaitse mehhanism või sertifikaat, et tagada vastav kaitse.


Vaata ka varem toimunud uurimisköökide teemasid.
 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Õigusteaduskonna pusad

NÜÜD MÜÜGIL! Õigusteaduskonna pusad

Priit Pikamäe

Tartu Ülikooli õigusteaduskonna direktoriks valiti Priit Pikamäe

Tartu Ülikooli õigusteaduskonna Karistusõiguse Jutla kutsub Sind kirjutama doktoritöö kavandit ja taotlema kohta doktorantuuris. Eduka kandideerimise korral on Sul unikaalne võimalus kirjutada oma töö emeriitkohtunik Eerik Kergandbergi kaasjuhendamisel.

Vaba õppekoha täitmine doktoriõppes