Lauri Trolla

Magistriõppe cum laude lõpetanud Ivo Tulvik: tänan lõpetajate nimel ülikooli õppejõude mitmekülgse ja kõrgetasemelise hariduse eest!

Õigusteaduskonna magistriõppe cum laude lõpetanud Ivo Tulvik oma kõnes magistriastme lõpuaktusel Tartu Ülikooli aulas:

Ivo Tulviku kõne magistriastme aktusel viibijatele 15. juunil 2023 Tartu Ülikooli aulas:

Austatud õiguskantsler, Tartu Ülikooli rektor, õigusteaduskonna direktor, lugupeetud õppejõud, head kaaslõpetajad!
Tervitan ka kõik teisi: nii siinviibijaid kui ka ekraani taga vaatajaid!

Järjekordne etapp õigushariduse omandamisel saab täna lõpetatud. Ma usun, et seepärast on paslik mõelda tagasi meie senisele teekonnale ja tunda uhkust saavutatu üle. Kõik need lahendatud kaasused, selgeks õpitud skeemid ja eksamiteks valmistumised on ennast ära tasunud ning oleme viimaks jõudnud siia, erakordse tähendusega Tartu Ülikooli peahoone aulasse, ja saanud kätte lõpudiplomid.

Meie õppeteekond on tõesti olnud pikk. Pea kogu elu, mida mäletame, oleme õppinud ja käinud koolis. Täna on seega suurepärane päev vaadata sellele ajale tagasi ning meenutada kõiki neid imelisi, lõbusaid ja vaimukaid hetki, mis sellele teekonnale on jäänud.

Nagu ikka on kõik lõpud tegelikult millegi uue algus. Nii nagu on tänasel päeval sobilik vaadata tagasi on minu arvates sama oluline mõelda enda tulevikule. Peame olema ausad: oleme valinud endale eriala, mille esindajate suhtes on ühiskonnal kõrgendatud ootused ja standardid. Edasises karjääris tuleb meil tihti keeruliste ülesannete ja pingeliste olukordadega toime tulla ning säilitada samal ajal enda väärikus ja füüsiline ning vaimne tervis.

Ma loodan, et kiire elutempo juures leiame piisavalt aega ka enda ja lähedaste jaoks ning suudame hoolimata stressirohkest tööst säilitada positiivsuse ja elurõõmu. Töö ja karjäär on kindlasti olulised, kuid need ei saa tulla meie enda heaolu arvelt.

Positiivsest küljest pakub meie valitud eriala aga laialdasi võimalusi eneseteostuseks ja meil on võimalik lüüa kaasa väga erinevates eluvaldkondades. Õigusharidus pakub meile pea piiramatuid võimalusi, et muuta kogu Eesti ja meie inimeste elu paremaks. Ma loodan, et kõigi muude kohustuste kõrvalt leiame aega lüüa kaasa õigusloomes ja eri valdkondade arengus ning anda neisse enda väärtuslik panus.

Ma siiralt loodan, et tänane lõpetamise päev ja kogu magistriõppe protsess inspireerib meid, annab meile motivatsiooni ka edaspidi raskeid katsumusi ette võtta ja need hoolimata keerukusest lõpule viia. See tunne, mis meis tekib, kui oleme saavutanud midagi suurt ja lõpetanud sedavõrd pika teekonna, on midagi, mida tunneme elus haruharva ning millele võrdväärset on äärmiselt raske leida.

Võib-olla mõni teist mäletab, et ma pidasin kõne ka kaks aastat tagasi bakalaureuseastme lõpetamisel. Toona oli teravalt kerkinud esile küsimus õigushariduse tuleviku ja rahastamise üle. Pean tunnistama, et minu arvates ei ole kahe aastaga väga palju muutunud ja olukord on endiselt keeruline.

Siiski ei ole muutunud see, et Tartu Ülikoolis on õppejõududeks oma eriala tippspetsialistid, kes on olnud valmis meid alati aitama ja juhendama. Sedavõrd mitmekülgse ja kõrgetasemelise hariduse eest soovin ma nii ülikooli tervikuna kui ka kõiki õppejõude ning seminarijuhendajaid kõigi lõpetajate poolt tänada. Te olete meid suurepäraselt edasiseks eluks ette valmistanud. Vahet ei ole, kas oleme õigusmaastikul enda soovitud raja leidnud või mitte, Tartu Ülikoolist saadud haridus on ühiskonnas kõrgelt hinnatud ja annab meile kindlasti võimaluse leida endale sobilik karjääritee.

I would also like to say a few words in English to greet and congratulate also the graduates of the two English-taught curricula – Information Technology Law and International Law and Human Rights. I can only assume that life in a completely different country and environment has not been easy, but you have adapted to it and can be proud of the master’s degree you received today. I hope that your studies in Estonia and in the University of Tartu have been rewarding. I congratulate you on your huge achievement and hope that you will find ways to apply and use the acquired knowledge both in Estonia and in the wider world.

Lõpetuseks: loodan, et hoolimata sellest, kuhu elutee meid viib ning milliseid seiklusi läbi teeme, jääb juuraharidus meile alati südamesse ja meelde ning me ei unusta kunagi õiguse aluspõhimõtteid, mille juuraõpingute ajal oleme omandanud.

Soovin kõigile palju edu ja õnne oma edasistes tegemistes ning tänan kõiki, kes on olnud meile toeks magistrikraadi saamisel!

Õigusteaduskonna pusad

NÜÜD MÜÜGIL! Õigusteaduskonna pusad