Õpetatud Eesti Seltsi aastakoosolekul 22. jaanuaril 2025 esitleti traditsioonilist aastaraamatut, kus on arvukalt esindatud ka õigusteadlaste kaastööd.
"Õpetatud Eesti Seltsi aastaraamat 2023” valmimisse on õigusteaduskonnast andnud oma panuse prof. Marju Luts-Sootak, prof. Gabriel Tavits, kaasprofessorid Hesi Siimets-Gross, Merike Ristkivi, Lea Leppik ning doktorand Katrin Kiirend-Pruuli ja üliõpilane Karl Kristofer Alp.
Luts-Sootaki, Tavitsa ja Kiirend-Pruuli ühisartikkel on seni kõige põhjalikum käsitlus õigusteaduskonna esimese naisõppejõu ja Eesti esimese naisena õiguses teaduskraadi saanud Vera Poska-Grünthalist õigusteadlase ja õiguspoliitika kujundajana Eesti Vabariigi esimesel iseseisvusperioodil, Leppiku artikkel räägib Vera Poska teekonnast kõrghariduseni.
Samas on ka Eesti Rahva Muuseumi vanemteaduri Anu Kannikese artikkel Poska-Grünthali rollist naisliikumises. Kõigi nende artiklite, ka kahe lühikokkuvõtte (Ristikivi Poska-Grünthali juristitööst ja kirjandusteadlane Tiina Ann Kirss tema tegevusest eksiilis) alus oli seltsi ja õigusteaduskonna ühisel teaduslooseminaril „Vera Poska-Grünthali päev“ (Tartus, 28. märtsil 2023) peetud ettekannetes.
Teiselt sarnaselt ürituselt, Tartu ülikooli esimesele eestlasest Rooma õiguse professorile pühendatud „Ernst Eini päevalt“ (Tartus, 18. destembril 2023) jõudis ÕES aastaraamatusse kaks kokkuvõtet: Siimets-Grossilt Eini õpingute kohta Roomas ja Läti kunstiakadeemia külalislektorilt Rosario Napolitanolt Itaalia kultuuri- ja poliitikalevitamise institutsiooni tegevuse kohta Eestis 1930. aastatel
ÕES aastaraamatu kaanepiltki on seekord n.ö õigusteaduse nägu: Vera Poska-Grünthali ja tema abikaasa, riigikohtuniku mag. iur. Timotheus Grünthali perepilt, millel on ka nende kõik neli last.
Eriti tore on uudis, et ÕES stipendiumi parima aastaraamatus ilmunud artikli eest pälvis õigusteaduse bakalaureuseastme 3. aasta üliõpilane Karl Kristofer Alp artikliga “Kiriklik kohtupidamine Eesti Vabariigi algusaegadel”.
Õpetatud Eesti Selts on 1838. aastal asutatud, Tartu ülikooli juures tegutsev Eesti vanim teadusselts, mille põhikirjaline eesmärk ja kultuuriline missioon on edendada teadmisi eesti rahva minevikust ja olevikust, keelest ja kirjandusest ning eestlaste asustatud maast. Õpetatud Eesti Seltsi aastaraamat on Eesti vanim jätkuvalt ilmuv rahvuskultuuri ja -teadusi kajastav perioodiline väljaanne. Aastaraamatu eelkäija on 1840. aastast ilmunud Õpetatud Eesti Seltsi Toimetised, milles esmakordselt nägi ilmavalgust ka“Kalevipoeg”. Aastaraamatut on välja antud alates 1860. aastast.
Aastaraamatu artiklid on peagi leitavad seltsi kodulehelt koos varasemate aastate väljaannetega.