Reedel, 27. oktoobril kell 10-12 toimub oktoobrikuu Karistusõiguse Jutla teemal „Tehnilised ja õiguslikud aspektid plokiahela tehnoloogial põhineva krüptovaluuta tehingute jälitamisel ehk (kui eelnev on hoomamatu) krüpto põhiteadmised juristile“.
Aeg-ajalt võib kuulda kohtunikke raskelt ohkamas, kui nende laual on toimik, kus on vaja langetada otsuseid krüptovaluutaga seonduvalt. Samamoodi võib tihti kuulda, kuidas kolleegid juristid avaldavad, et nad pole aastaid õigusteaduskonnas käinud selleks, et siis tunda ennast rumalana mingis bittide ja baitide ja plokiahelate maailmas.
Ahastus võib olla veelgi suurem kui kriminaaluurija peab hakkama krüptovaraga tehtud tehinguid vormistama kriminaalasjas tõendiks. Kuidas vormistada midagi, mis on tabamatult virtuaalne ja keeruline? Miks küll ei oleks võinud Satoshi Nakamoto oma anonüümse sõltumatu vääringu loomisega oodata veel ühe inimpõlve?!
Selles karistusõiguse Jutlas surfame ringi kübermaailmas.
Kriminaaluurija Marit Laats räägib meile sellest, kuidas virtuaalne andmekogum muutub materiaalseks tõendiks, millisel viisil püütakse anonüümsust murda ja leida jälgi füüsilistest inimestest plokiahelate rägastikus ja milline tehniline keerukus on sellise vara arestimise taga.
Veebisaladuste ekspert Ago Ambur Keskkriminaalpolitseist räägib, miks on mõni veebi osa eriti tume ja miks on mõni hoopis sügav. Samuti näitab, kuidas krüptoraha on oma koha sinna tumedasse sügavasse veebi söövitanud.
Ringkonnaprokurör Eneli Laurits tekitab arutelu juriidiliste nüansside kohta selles väga volatiilses, anonüümses ja keerulises maailmas, mis paneb nii mõnegi juristi tõdema, et see ei saa päris õige olla, et õiguse kohaldamiseks peab esmalt omama põhjalikke teadmisi virtuaalsest paralleelmaailmast.
Kõik huvilised saavad Jutla aruteluga liituda Tallinnas, Kaarli pst 3-101 või ka Karistusõiguse Jutla Zoomi vahendusel.