Autor:
Christian Lue

Kutse loengule „Takistusteta vanemlus Euroopa Liidus“

29. mail kell 17.00 toimub Tartu Ülikooli õigusteaduskonna Tallinna õppehoones (Kaarli pst 3 - 101) loengusarja „Me peame rääkima eraõigusest“ teine loeng. Seekord räägime teemal „Takistusteta vanemlus Euroopa Liidus“.

Kujutage ette olukorda, kui Eesti pere koos lastega tahab kolida elama Bulgaariasse ja Bulgaarias selgub, et ühe lapsevanema vanemaõigusi seal ei tunnustata. 
Hinnanguliselt 2 miljonit last üle Euroopa Liidu võivad olla olukorras, kus nende ühes liikmesriigis tunnustatud vanemat ei tunnustata teises liikmesriigis. Praktikas võib see tähendada, et laps kaotab oma pärimis- või ülalpidamisõigused teises liikmesriigis või õiguse sellele, et vanem on lapse seadusjärgne esindaja, kes tegeleb ravi või kooliharidusega seotud küsimustega. 
Tunnustamata jätmise tõttu peavad need pered alustama kohtumenetlust, mis võtab aega ja on kulukas. 
Et kõik lapsevanemad saaksid olla takistusteta lapsevanemad igas riigis, on Euroopa Komisjoni algatusel toimumas Nõukogu määruse ettepaneku arutelud, mis tagaks laste õigused ning põlvnemise tunnustamine toimuks ilma igasuguse diskrimineerimiseta. Et määrus vastu võetaks, on vajalik ühehäälsus. Liikmesriigid küll toetavad määruse eesmärki, kuid ühehäälsuse saavutamise ees on takistuseks surrogaatemaduse teema.

Ülevaate määrusest ning selle mõjust ja surrogaatemaduse teemal tekkinud vaidlustest annab Justiitsministeeriumi tsiviilõiguse ja registrite talituse perekonnaõiguse nõunik Kristel Vaino, kes esindab Eestit määruse ettepaneku läbirääkimistel EL nõukogu töörühmas.

Loeng toimub Tallinnas, Kaarli pst 3 ruumis 101.

Osalemine on tasuta, kuid piiratud kohtade arvu tõttu on vajalik eelregistreerimine.

Registreeru hiljemalt 24. maiks


 

Õigusteaduskonna pusad

NÜÜD MÜÜGIL! Õigusteaduskonna pusad

Tartu Ülikooli õigusteaduskonna loengusari "Tehnoloogia ja õigus"

Loengusari "Tehnoloogia ja õigus"

Õigusteaduskond

VÕTA