Tartu Ülikooli õigusteaduskond osaleb prof Karin Sein juhtimisel rahvusvahelises projektis „Tarbijate kaitse kuritarvituste eest võlgade sissenõudmisel: Balti riikide ja Saksamaa õppetunnid“.
Inkassofirmade lubamatud võtted võlgade sissenõudmisel on Balti riikide tarbijate jaoks üks kõige murettekitavamaid probleeme. Inkassofirmade tegevuse õiguslik reguleerimine on seni olnud väga piiratud ning diskussioon regulatiivsete valikute üle on Balti riikides alles alanud.
Projektis osalejad Eestist, Lätist, Leedust ja Saksamaalt koguvad teadmist võlgade sissenõudmise praktikate kohta Saksamaal ja Baltikumis ning arutlevad nendes riikides olemasolevate (või puuduvate) lahenduste üle.
Muuhulgas analüüsitakse, kuidas saab kasutada tarbijate kaitseks ebaausate kauplemisvõtete ja andmekaitse regulatsiooni.
Projekti raames toimus 19. septembril Tartu Ülikooli õigusteaduskonna Tallinna õppehoones seminar “Abusive debt recovery practices: lessons from the Baltic States and Germany”.
Korraldaja, prof Karin Sein sõnul oli tegemist õnnestunud ja palju diskussiooni tekitanud seminariga, kus käsitleti inkassofirmade tegevuse lubatavust tarbijatelt võlgnevuste väljanõudmisel ja võrreldi Eesti, Läti, Leedu ja Saksamaa regulatsioone. Tõdeti, et erinevate riikide regulatsioonid erinevad üksteisest päris palju ning et inkassotegevus on valdkond, kus segunevad tarbijakaitse, andmekaitse ning panganduse regulatsioonid.
Lisaks Eesti-Läti-Leedu õigusteadlastele tutvustasid Eesti praktikat ka Julianus Inkasso esindaja Merle Laurimäe, Andmekaitse Inspektsiooni esindaja Grete Liis Kalev, Rahandusministeeriumi esindaja Anastassia Nõmmik ja Finantsinspektsioonist Mari Puusaag-Tamm.
Projekti patnerid on prof Karin Sein ja prof Peter Rott Oldenburgi Ülikoolist.
Projekti toetab Saksamaa Liitvabariigi Välisministeeriumi vahenditest Saksa Akadeemilise Vahetusteenistuse (DAAD) kaudu Balti-Saksa Kõrgkoolide Büroo.