Kutse Karistusõiguse Jutla arutelule: "Towards Clearer Legal Language: Swedish Experience (Selgem õiguskeel: Rootsi näide)" 11. aprillil

Karistusõiguse Jutla
Autor:
Tartu Ülikooli õigusteaduskond

Karistusõiguse Jutla on Tartu Ülikooli õigusteaduskonna karistusõiguse osakonna veebiseminaride sari.

Seminarid toimuvad regulaarselt umbes korra kuus tööpäeva sees kestusega ca kaks tundi. Seminaridel esinevad olenevalt teemast TÜ õigusteaduskonna õppejõud või külalised väljastpoolt. Publikuks on Tartu Ülikooli õppejõud ja üliõpilased, praktiseerivad juristid ja sõltuvalt teemast muud huvilised. Jutlad toimuvad reeglina samal Zoomi lingil.

Jutlad toimuvad reaalajas, st neid ei lindistata ega jagata ka slaide. Jutla üks eesmärke on olla vabas vormis ja avatud kaartidega akadeemiline arutelu. See pole koolitus, vaid jutla.

Kutsume osa saama järgmisest Karistusõiguse Jutla arutelust:

11. aprillil 2025 kell 11.00-12.00 teemal "Towards Clearer Legal Language: Swedish Experience (Selgem õiguskeel: Rootsi näide)". Jutla külaliseks on Linus Roos.

Image
Linus Roos

Üldtuntud on veidi humoorika alatooniga etteheide juristidele, et nad koostavad keerulist teksti seetõttu, et endale tööd kindlustada. Juristid ise põhjendavad üha keerukamaks muutuvat õiguskeelt nii erinevate valdkondade keerukuse kui ka EL regulatsiooni pealetulekuga. Kas see peabki nii olema?

Selles Jutlas uurime riigi kogemust, mis on otsustanud ujuda vastuvoolu. Linus räägib meile projektist Klarsprak, mis sai Rootsis alguse paarkümmend aastat tagasi. Ta annab ülevaate selle projekti alustamise põhjustest, vastuargumentidest ja sellest, kuhu Rootsi on tänaseks jõudnud. Loeng on mõeldud kõigile, olgu need juristid või mittejuristid, kes on vahel imestanud, kas lihtsamini kirjutada ei ole võimalik, aga ka nendele, kes on veendumusel, et ei olegi.

* Jutla toimub inglise keeles

It is a well-known and somewhat humorous criticism of lawyers that they draft complex texts to secure work for themselves. Lawyers, on the other hand, justify the increasing complexity of legal language by pointing to the intricacies of different fields and the influx of EU regulations. But does it really have to be this way?

In this talk, we will explore the experience of a country that has decided to take a different direction. Linus will tell us about the Klarspråk (Plain Language) project, which started in Sweden about twenty years ago. He will provide an overview of the reasons behind launching the project, the counterarguments it faced, the effect it has had to other Nordic countries, and where Sweden stands today.

The lecture is intended for everyone—whether lawyers or non-lawyers—who have ever wondered whether more simple legal language is possible, as well as for those who are convinced that it is not.

Liitu Jutlaga Zoomis

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!